Horní menu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Vyřazené > Dětská hřiště v obci (stare) > Zahrada 5 smyslů > Hřiště v obci 1

Hřiště v obci

Zahrada pěti smyslů Mořice

Zahrada pěti smyslů Mořice slaví své 1. narozeniny dne 6. 8. 2010.

Zahrada pěti smyslů slouží především dětem nejen obce Mořice, ale i sousedních vesnic. Dětem se splnilo velké přání – mít vlastní zahradu se spoustou příležitostí pro hry. Zahrada vychází z návrhů a doporučení dětí, které byly do plánování aktivně zapojeny formou komunitního plánování. Děti a rodiče se aktivně podíleli na realizaci a výsadbě zeleně.

Zahrada pěti smyslů si kladla za cíl připravit bezpečné, moderní a pestré prostředí pro hru a pro rozvíjení jejich schopností a dovedností. Děti se seznamují s úlohou a funkcí pěti lidských smyslů. Také se zde seznamují s rostlinami venkova, rostlinami užitkovými, léčivými, získávají zde bližší vztah k živé přírodě.

Nachází se zde environmentální naučný záhon: babiččina zahrádka, kde jsou vysázeny tradiční venkovské rostliny ze zahrádek našich babiček (kopretiny, zvonky, orlíčky, chrpy, dále trvalkový naučný záhon, záhon Vonílek, kde jsou léčivé byliny a keře (levandule, rozmarýna, meduňka, máta, oregano, žen šen, bazalka, mateřídouška a jiné). Dále Chlupáček a Bodlinka, kde jsou vysázené rostliny s trny a chlupatými listy nebo stonky (opuncie, koniklec, dochnan  a jiné). Právě tyto záhony rozvíjejí u děti poznávání lidského smyslu a to hmatu, zraku, čichu a chuti.
Na zahradě jsou nainstalovány herní prvky od firmy Tomovy parky, TURNOV, a to malovací tabule Čmáralka, houpadlo pružinové Kačenka a Koník, dvojhoupačka, lanovka Poletucha, sestava Věž Daliborka.

Plánujeme realizaci dalších prvků v následujících etapách, především instalaci ptačích budek, broučkův panelák, koutek mineralogie. Výsadbu tradičního ovoce našich babiček (rybíz, angrešt, moruše, borůvka, jahoda, malina). Dále připravujeme realizaci technického prvku vyluzující zvuky Zvonílek a prosklenou barevnou pozorovatelnu.