Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
Mikulášská nadílka 2021
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Dopis občanům obce

Dopis občanům obceDatum konání:
24.11.2020

 

Milí občané naší obce, sousedé, přátelé,

v posledních dnech jste zřejmě našli v poštovní schránce řádky, které se snaží očernit moji práci ve vedení obce v posledním půlroce. V celkovém vyznění dopis znevažuje i práci zastupitelstva obce.

Zastupitelstvo i já vedeme obec zodpovědně, v souladu s dlouhodobým rozvojem a právními předpisy. Zřizování a kompetence orgánů obce upravuje zákon o obcích, jehož dodržování je pro nás samozřejmostí. Tam, kde zákon hovoří obecně, se obracíme na Ministerstvo vnitra České republiky.

Nechci vás zatěžovat reakcí na všechna slova v dopisu, na spoustu z nich si uděláte názor sami. Co mě ale trápí a k čemu bych se chtěl vyjádřit, je nakládání s nemovitým a movitým majetkem obce.

Nakládání s nemovitým majetkem je ze zákona svěřeno zastupitelstvu. O jakémkoliv převedení nebo nabytí nemovitého majetku jste informováni vyvěšením záměru obce na Úřední desce na nejméně 15 dnů, tak aby každý z vás měl možnost se se záměrem seznámit, a pokud má ve věci dotaz nebo návrh, mohl si jej nechat zodpovědět na obecním úřadě. Mnozí se na obec již několikrát obrátili, a proto my na obecním úřadě víme, že tato komunikace mezi námi funguje. Konečné rozhodnutí o záměru s nemovitým majetkem je vždy na zastupitelstvu

Nakládání s movitým majetkem bývá ve větších obcích svěřeno radě obce. Mořice jsou však obec malá, rada obce nebyla zřízena a pravomoci tohoto orgánu tak ze zákona přešly na starostu. Starosta je orgánem obce, který o dispozici s movitým majetkem rozhoduje a musí rozhodnout. Oprávnění nakládat s majetkem kontroluje kontrolní výbor zastupitelstva. Hospodárné, efektivní a rozumné naložení s majetkem obce kontroluje finanční výbor zastupitelstva. Zastupitelstvu o svých zjištěních podávají zprávu.

Jsem moc rád, že se podařilo zahájit stavební úpravy ve školce a včas dostat stavební povolení a vysoutěžit stavební firmu. Je škoda, že obec žádala o dotace na jaře bez projektové dokumentace a zajištěného stavebního povolení. To se nakonec společným úsilím podařilo včas zajistit a školka je již téměř hotová.

Zastupitelstvo pověřilo starostu na konci roku 2019, aby žádal o dotace ve státních a evropských programech, věřím, že se podaří některou z podaných dotací získat a obohatit rozpočet obce o finance, kterých je v krizi méně.

Finance jsou hlavním důvodem, proč zastupitelé neschválili realizaci projektu Revitalizace návesní zeleně. Obec by ze svých financí zaplatila 400 tisíc Kč z celkových 900 tisíc Kč, ovšem na nákup stromů a keřů je v celém projektu vyhrazeno pouze 100 tisíc Kč. Pojďme hledat příznivější dotaci a přípravné práce jako kácení a štěpkování si udělejme svépomocí.

Velké parkoviště před sokolovnou zastupitelé neschválili, když se řídili mimo jiné konzultací s vedením školky. Najdeme rozumné řešení pro parkování ve spolupráci s paní ředitelkou, která nejlépe zná potřeby rodičů a dětí.

Každé veřejné zasedání zastupitelstva je řízeno a připravováno v souladu s jednacím řádem. Veřejnost i zastupitelé nově dostávají písemné podklady k projednání na schůzi zastupitelstva online. Zápisy zastupitelstva jsou dostupné online a na úřadě, jsou velmi obsáhlé a podrobně zachycují průběh jednání. Dotazy občanů a zastupitelů vyřizujeme bezodkladně, v rámci našich možností. Některé údaje nebo čísla je třeba vyhledat nebo zjistit a například se zabezpečeně připojit do bankovnictví ČNB. Proto některé dotazy nelze zodpovědět obratem. Dělá mi radost, že se daří ze strany obce rozvíjet komunikaci s Vámi všemi, ať už na webu, sociálních sítích, letáky nebo zpravodajem, jehož podzimní číslo si brzy budete moci přečíst.

Většinu z Vás dobře znám a věřím Vašemu úsudku. Obecní úřad je nadále pro Vás všechny otevřený, rád s každým zájemcem prodiskutuji cokoliv, co se týká chodu obce. Děkuji Vám všem, kteří se zapojujete do rozvoje naší obce, kulturního života a vytváříte dobré vztahy mezi sebou! Má to smysl, zvlášť nyní.

S pozdravem

 

Tomáš Pavelka

starosta