Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3
Revival festival 2023
4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Ukončení léta a slavnostní otevření projektů obce

Ukončení léta a slavnostní otevření projektů obceDatum konání:
7.9.2022

V pátek 2. září naše obec zažila velkou slavnost. Proběhlo otevření třech velkých projektů obce - přestavba místní bývalé školní budovy, ve které vzniklo osm bytů určených pro sociální bydlení. Zároveň obec otevřela nově vystavěné chodníky, vjezdy a parkoviště, které přispějí k větší bezpečnosti chodců. Představila také čerstvě vybudovaný biokoridor, který má rozlohu 5,5 hektaru a vysázeno je zde na 11 000 stromů a keřů. Pásku přestřihl starosta s místostarostou obce a dále vzácní hosté pan Radim Sršeň, náměstek ministra pro místní rozvoj, pan Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, paní Jitka Chalánková, senátorka Parlamentu ČR a pan Antonín Basler, pomocný biskup olomoucký. Promluvil i pan Leoš Ptáček, starosta Kojetína a ředitel stavební firmy Ptáček pozemní stavby, která přestavbu školy na byty provedla.

Obec nyní vyvěsila nabídku pronájmu a očekává první zájemce, kteří budou muset prokázat, že splňují podmínky pro pronajmutí sociálního bydlení. V budově bývalé školy vzniklo celkem osm bytů. Cena přestavby byla 19 milionů korun, zčehož činila necelých 12 milionů dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj IROP.

K větší bezpečnosti chodců v Mořicích přispějí nově vybudované chodníky, vjezdy a parkoviště. Stavební úpravy ve výši 9 milionů korun pokryla dotace Státního fondu dopravní infrastruktury částkou přesahující 6 milionů korun. Rovněž na akci přispěl částkou 1,4 milionu Olomoucký kraj.

V Mořicích se nezaměřujeme v posledních projektech jen na bezpečný pohyb chodců, ale i na pomoc přírodě. Na území o rozloze 5,5 hektarů v oblasti Padělky vznikl nový biokoridor a biocentrum, kde obec nechala vyset typické místí luční byliny a vysázet 5 000 stromů a 6 000 keřů. Akci ze 100 % způsobilých nákladů zaplatil operační program životní prostředí, projekt vyšel zhruba na 9 miliónů korun.

Po slavnostním otevření proběhl den otevřených dveří přestavěné školy, kde návštěvníci formou fotek a videí mohli vidět, jak probíhala realizace a jaké jsou výsledky všech třech otevřených projektů. Ukončení léta je ale hlavně akce, která patří dětem. Letos proběhla v indiánském stylu, rýžovalo se zlato, barvilo na obličej, střílelo z luku, vyráběla se indiánská čelenka, podlézalo se pod překážkami, střílelo ze vzduchovky, házelo kladivem, poznávala zvířata, lovil se bizon a ryby. Na akci nechyběl skákací hrad, skvělý DJ Pepa Korčák a občerstvení od našich hasičů a firmy Ptáček, které děkujeme za tento sponzorský dar. Poděkování patří všem spolkům, které se na akci podílely, mateřské školce a dalším institucím a dobrovolníkům z naší obce i přespolním! Rovněž poděkování patří tomuto i předchozímu zastupitelstvu za práci, kterou na projektech odvedlo. 

 

Zakončení léta

Zakončení léta Zakončení léta Zakončení léta

Zakončení léta Zakončení léta

Zakončení léta

Další fotografie